Zielona Szkoła nad Morzem Bałtyckim

Prawie wakacyjny wyjazd na zieloną szkołę nad Morze Bałtyckie
w dniach 17.06.16r.-19.06.2016r. zorganizowało uczniom z terenu Gminy Sieroszewice
Stowarzyszenie EKOklub z Wielowsi.

Cele wyjazdu były wielorakie. Organizatorzy postanowili, że nagrodzą młodszych i starszych ekologów z terenu Gminy Sieroszewice za ich wyjątkową aktywność i prawdziwe zaangażowanie . Do ważnych zadań można zaliczyć także poznanie regionu Wybrzeża Gdańskiego, środowiska przyrodniczego odwiedzanych miejsc, tradycji, zabytków, kultury i historii. Młodzież i dorośli poszerzyli wiedzę z różnych dziedzin życia społecznego i kulturalnego. Bardzo cennym było stworzenie okazji do upowszechnianie wśród uczestników zasad ochrony środowiska naturalnego oraz umiejętności korzystania z zasobów przyrody. Z całą pewnością udało się zintegrować zespoły młodszych i starszych uczniów pochodzących z różnych miejscowości naszej gminy, a także wychowawców i opiekunów.
Trasa wyjazdu prowadziła z Wielowsi do Szymbarku, niezmiernie ciekawego i godnego polecenia, miejsca na Kaszubach. Gdy wszyscy zobaczyli najdłuższą deskę świata, poznali historię Sybiraków, zajrzeli do głębi ziemi i przeżyli symulowane bombardowanie, usłyszeli o dzielnym niedźwiedziu, Wojtku z Armii gen. Andersa i obejrzeli traperski dom Kaszubów sprowadzony z Kanady, to przyszedł czas na największą atrakcję. Był to dom „do góry nogami”. Wielu ledwo dał sobie radę z utrzymaniem równowagi . W ogromnym salonie hotelowym oglądano także największy na świecie czynny fortepian.
Na trasie do bazy, w Jastrzębiej Górze, słuchano ciekawostek o mijanej po drodze Zatoce Puckiej. Po dobrej obiadokolacji odbyły się fantastyczne zajęcia , prawie 90 minutowe, w których dzieci i młodzież wykazali się bystrością, talentami, refleksem a nade wszystko radośnie i ciekawie spędzili czas poszerzając przy okazji wiedzę przyrodniczą.
Drugiego dnia pod opieką przewodnika odwiedzono fokarium na Helu, zdobywano latarnię morską z widokiem na cały półwysep, spacerowano wzdłuż umocnień i fortyfikacji na Helu i dalej brzegiem morza podglądano mewy i kormorany , a także co niektórzy przeżyli zaślubiny z morzem. Część uczestników wypłynęła w rejs statkiem turystycznym. Po obiadokolacji w Jastrzębiej Górze mieszkańcy gminy Sieroszewice poszli oglądać piękny zachód słońca nad Bałtykiem.
Trzeci dzień zielonej szkoły zaczął się od zwiedzania Oliwy- dzielnicy Gdańska . Tam zdobyto wzgórze Pachołek, pospacerowano w palmiarni i pięknych ogrodach francusko – angielskich. Udało się też wejść do oliwskiej katedry i usłyszeć brzmienie sławnych na cały świat organów. Jadąc na Westerplatte pokonywano nowo oddany do użytku tunel pod Wisłą. Na koniec lekcji historii, przy zapalonym zniczu, wszyscy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego w otoczeniu pomnika upamiętniającego bohaterską obronę Westerplatte.
Wspaniale kończyła się „wyprawa” nad polskie morze, bo właśnie zajechano pod gdańską starówkę i w telegraficznym skrócie zapoznano się z dziejami tego cudnego miejsca, pospacerowano malowniczymi ulicami starego miasta , policzono wieże na Kościele Mariackim w Gdańsku, oraz zakupiono ostatnie pamiątki pod Neptunem.
Uczestnicy , czyli 27 uczniów z różnych klas I SP, IISP, IVSP, V SP, I a G, II G z Wielowsi i czworo dzieci ze SP w Masanowie byli trochę zmęczeni , przepojeni wrażeniami i przeżyciami. Wspierali ich niezmordowani opiekunowie : pani Marzena Szymankiewicz, pani Dorota Kaźmierczak i pani Danuta Walczak a najmłodszych uczestników najbardziej Rodzice, którzy zdecydowali się pojechać , kolejny raz na zieloną szkołę z EKOklubem.

Organizatorem Zielonej Szkoły we współpracy z Zespołem Szkół w Wielowsi było Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne EKOklub z Wielowsi w ramach realizacji zadania publicznego dofinansowanego w 2016r. przez Samorząd Gminy Sieroszewice pn. „ Bliżej Natury”.

Relacjonowała : Halina Kaźmierczak- kierownik Zielonej Szkoły i autorka projektu „Bliżej Natury”.

Zostaw Komentarz