Świętujemy Dni Ziemi we Wielowsi

Gminne Obchody Dnia Ziemi 2013 w Wielowsi

W sobotę, 13 kwietnia, w sali wiejskiej w Wielowsi odbyły się Gminne Obchody Dnia Ziemi połączone z biesiadą ekologiczną. Imprezie przyświecało hasło: „My dla Ziemi”. Spotkanie rozpoczęło widowisko estradowe nt. bezpieczeństwa w wykonaniu kabaretu „Bzik” współfinansowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Sieroszewicach.

Zaproszonych gości powitał prezes Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „EKOklub” Anatol Piaskowski. Imprezę zaszczycili swoją obecnością: wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski, sekretarz Mirosława Busza, radny powiatowy Marek Michalczak, radni z gminy Sieroszewice, dyrektor Gminnego Zakładu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli Barbara Stasiak, kierownik Posterunku Policji w Sieroszewicach Leszek Borowczyk, inspektor ds. ochrony środowiska Urzędu Gminy Sieroszewice Jerzy Kucharski, przedstawicielka Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie Joanna Zalejska-Niczyporuk, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach Maria Marciniak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach Jerzy Pawłowski, dyrektorzy i nauczyciele szkół i przedszkoli z terenu gminy Sieroszewice, uczniowie oraz mieszkańcy Wielowsi i okolicznych miejscowości.

O działalności Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „EKOklub” istniejącego od 2012 roku poinformowała sekretarz Halina Kaźmierczak. Do najważniejszych inicjatyw zaliczyła: ubiegłoroczne spotkanie z okazji Dnia Ziemi, zbiórkę elektrośmieci w 7 miejscowościach w gminie Sieroszewice, zabawę „wawrzynkową”, z której dochód przeznaczono na renowację kapliczki patrona od ognia, akcję „Bezpieczna droga do szkoły”, zakup kamizelek odblaskowych dla uczniów Zespołu Szkół w Wielowsi, wspieranie konkursów i inicjatyw ekologicznych. Dodała, że dochód z biesiady ekologicznej zostanie przeznaczony na plac zabaw dla dzieci w Wielowsi.Goście mieli okazję wysłuchać piosenki o Wielowsi w wykonaniu dzieci z klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Wielowsi, obejrzeć układ taneczny „Krakowiak” prezentowany przez uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Wielowsi oraz spektakl pt. „Występ smoka” w wykonaniu szkolnego teatru „Bambuko” pod kierunkiem reżysera Teresy Migasiewicz.

Członkinie Koła Przyjaciół Przyrody „EKOklub” zareklamowały działania związane z selektywną zbiórką odpadów i rozdały wszystkim uczestnikom biesiady biuletyny informacyjne pt. „Jak dobrze segregować odpady”.

Podczas biesiady ekologicznej ogłoszono wyniki Turnieju Zbiórki Zużytych Baterii zorganizowanego pod hasłem „Kto baterie stare zbiera, środowisko nasze wspiera” w Zespole Szkół w Wielowsi. W tegorocznej akcji uczestniczyło 48 uczniów i 5 nauczycieli oraz pracowników szkoły. Łącznie zebrano 4776 sztuk baterii. Laureaci, którzy zebrali najwięcej baterii pojadą w czerwcu na trzydniową wycieczkę w Kotlinę Kłodzką. Pierwsze miejsce zdobyła Aleksandra Frankiewicz. Kolejne miejsca zajęli: Kamil Bilski, Patrycja Woźniak, Mateusz Michalak, Aleksander Przybyłek, Dominik Agata, Kacper Bilski, Martyna Kamzol, Fabian Vogel, Sebastian Gilicki. Dyplomy i zaproszenia na wycieczkę wręczył prezes Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „EKOklub” Anatol Piaskowski.

 

Spotkanie było także okazją do podsumowania Gminnego Konkursu Ekologicznego „My dla Ziemi” ogłoszonego przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „EKOklub”. Do konkursu zgłosiły się 4 szkoły i 2 przedszkola z terenu gminy Sieroszewice. Jurorzy oceniali zaprezentowane w formie plakatu naukowego dokonania placówek w dziedzinie edukacji ekologicznej. W jury zasiadali: Elżbieta Kołodziejczak-Gałka (polonista, historyk), Cezary Janiszewski (dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim), Jerzy Pawłowski (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach), Elżbieta Vogel (teolog, członek SEK EKOklub) i Joanna Zalejska-Niczyporuk (specjalista w dziale edukacji i informacji w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie). Pierwsze miejsce i tytuł Promotora Ekologii w Gminie Sieroszewice zdobyła Szkoła Podstawowa w Wielowsi. Nagrodzoną pracę przygotował zespół w składzie: Andżelika Fornalczyk, Patrycja Gąsiorek, Aleksandra Piaskowska i Dominika Rój pod kierunkiem nauczycielki Haliny Kaźmierczak

 Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Rososzycy w składzie: Benita Bartczak, Andżelika Mielcarek, Sebastian Tułoza i Wojciech Wawrzyniak pod opieką nauczycielki Marty Ratajczyk. Na trzecim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa w Zamościu w składzie: Ewa Kamińska, Wiktoria Spalona, Aleksandra Żuberek i Aleksandra Zatylna pod kierunkiem nauczycielki Reginy Zalejskiej. Dyplom uznania przyznano Gimnazjum w Wielowsi w składzie: Alicja Kaźmierczak, Natalia Kobierska, Iwona Gaczyńska i Monika Suś pod opieką nauczycielki Renaty Nowackiej. Wyróżnienia otrzymały: Publiczne Przedszkole w Latowicach w składzie: Małgorzata Szmaj, Zuzanna Jarecka, Natalia Mielcarek i Maja Stawik pod opieką wychowawczyni Elżbiety Siwak oraz Publiczne Przedszkole w Psarach w składzie: Kinga Wirt, Martyna Kochanek, Oliwier Nosal i Wiktor Stempniak pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Sodolskiej. Statuetkę dla Promotora Ekologii w Gminie Sieroszewice wręczył wójt Czesław Berkowski. Nagrody i dyplomy dla wyróżnionych zespołów wręczali także:

W swoim wystąpieniu wójt gminy Sieroszewice wskazywał na znaczenie edukacyjne działalności Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „EKOklub”. – Wielokrotnie spotykaliśmy się na obchodach Dnia Ziemi w Wielowsi i innych miejscach naszej gminy. Zawsze wiele mówiło się o ekologii, zbiórce baterii, elektrośmieciach, segregacji odpadów. Chciałbym serdecznie podziękować Państwu za działalność ekologiczną i zachęcam do dalszej współpracy – powiedział Czesław Berkowski.

Podczas biesiady zorganizowano pokaz i naukę pierwszej pomocy przedmedycznej. Atrakcją dla dzieci był udział w zielonej loterii fantowej, w której nagrodą główną był rower. Biesiadę zakończyła zabawa taneczna dla najmłodszych, a potem dorosłych

Organizatorem Gminnych Obchodów Dnia Ziemi było Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „EKOklub” z Wielowsi. Patronat nad imprezą objęli: Samorząd Gminy Sieroszewice, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie i Gminny Ośrodek Kultury w Sieroszewicach. Impreza została dofinansowana ze środków Gminy Sieroszewice w ramach otwartego konkursu z zakresu kultury i sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego na 2013 rok.

Zostaw Komentarz