Dlaczego zbieramy baterie
Baterie i akumulatory to bardzo popularne przenośne źródła energii stosowane w wielu urządzeniach. Znajdziemy je w zegarkach, kalkulatorach, zabawkach, narzędziach i wielu innych przedmiotach codziennego użytku. Skala i popularność zastosowania baterii jest więc ogromna. Jednak większość z nich ma krótki żywot, a my często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, jakie płyną z niewłaściwego postępowania ze zużytymi bateriami. Musimy pamiętać, że te niezwykle użyteczne małe „elektrownie” mogą stać się realnym zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia oraz dla środowiska naturalnego.
· roczna ilość baterii wprowadzonych na rynek Polski sięga 300 milionów szt. · jedna bateria jest w stanie skazić 1m3 gleby i zatruć 400 litrów wody · baterie i akumulatory należy zbierać selektywnie, tzn. nie wolno ich mieszać z innymi odpadami · zebrane selektywnie baterie i akumulatory należy wrzucać do specjalnych pojemników lub oddać do punktu zbierania · każdy sklep prowadzący sprzedaż baterii i akumulatorów o powierzchni handlowej powyżej 25 m2 ma obowiązek przyjąć od nas zużyte baterie nieodpłatnie
1. Przygotuj w domu mały pojemnik lub słoik z foliowym woreczkiem 2. Zbieraj w nim systematycznie zużyte baterie 3. Przy okazji wizyty w sklepie prowadzącym sprzedaż baterii, zapytaj sprzedawcę o możliwość przekazania zebranych zużytych baterii, lub przynieś na naszą akcję do szkoły, przedszkola, innej instytucji. 4. Zebrane w ten sposób baterie wrzuć do specjalnie oznakowanego pojemnika 5. Pamiętaj: poza punktami sprzedaży, specjalne pojemniki do zbierania baterii znajdziesz również w wielu szkołach, przedszkolach i urzędach 6. Specjalne pojemniki na baterie w Twojej okolicy znajdziesz tu.
· symbol przekreślonego pojemnika oznacza, że odpady zużytych baterii i akumulatorów muszą być zbierane selektywnie tzn. wrzucane do przeznaczonych do tego pojemników · symbole Pb, Hg, Cd, Li oznaczają substancje zawarte w bateriach, które mogą negatywnie wpływać na środowisko oraz zdrowie i życie ludzi i zwierząt
Przykłady szkodliwego działania wybranych substancji stosowanych w bateriach i akumulatorach:
Szczególnie niebezpieczna dla ośrodkowego układu nerwowego. Może powodować bezsenność, zawroty głowy, zmęczenie, stany depresyjne oraz osłabienie ostrości wzroku i słuchu.
Ma silne właściwości mutagenne, neurotoksyczne i kancerogenne. Obniża płodność i zaburza owulację, wywołuje przewlekłe choroby nerek, dysfunkcje przewodu pokarmowego.
Powoduje zaburzenia czynności nerek, chorobę nadciśnieniową, zmiany nowotworowe oraz zaburzenia funkcji rozrodczych. Kadm zaburza przemianę wapnia i fosforu w tkance kostnej.
W zbyt dużym stężeniu uszkadza błony śluzowe, powoduje odczyny alergiczne, zmiany w chromosomach oraz może przyczynić się do rozwoju komórek nowotworowych.
Objawy toksyczne mogą dotyczyć układu pokarmowego (nudności, wymioty), układu moczowego (białkomocz), skóry (trądzik, świąd), układu endokrynnego (impotencja, wole).
|