W TROSCE O CZYSTE POWIETRZE…

W trosce o czyste powietrze…

Realizując swoje zadania statutowe 01 października 2019r. Stowarzyszenie EKOklub zorganizowało spotkanie, w którym  uczestniczyło, oprócz członków i mieszkańców wsi,  kilku zaproszonych gości: Poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej- pan Jarosław Urbaniak, Przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice – pan Rafał Bartnik, w-ce- przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice – pan Stanisław Płomiński, Radny Wielowsi- pan Paweł Mrugalski, sołtys Wielowsi – pan Stanisław Karolak, prezes Stowarzyszenia Edukacji i Rozwoju Wsi Psary ” Mała Ojczyzna” pan  Waldemar Skorupa, członek Zarządu Stowarzyszenia ” Klub Seniora Wielowieś” – pani Maria Garcarek.”

W związku z nadchodzącym sezonem jesienno- zimowym  powróciło wiele ważnych tematów m.in. temat czystego powietrza. Stowarzyszenie EKOklub z Wielowsi zorganizowało  zebranie otwarte związane z przekazaniem informacji  dla członków i  zainteresowanych mieszkańców wsi i okolic na temat funkcjonujących programów pomocowych  umożliwiających  wymianę pieców „kopciuchów”  i   docieplanie domów w rzadowych programach. Mowa tu o programie „Czyste powietrze” , oraz „Prąd+” na  instalację ogniw fotowoltaicznych . Szkolenie prowadził pan Rafał Chmielina z Ostrowa – prezes Stowarzyszenia pn. Wielkopolski Klub Ekologiczny  na Południową Wielkopolskę. Uczestnicy zebrania wyrazili swoje niezadowolenie, ponieważ programy są  niedostosowane do możliwości ich pozyskiwania przez przeciętną rodzinę czy przeciętne gospodarstwo rolne. Opinia taka jest zgodna z wynikiem wykorzystania dotacji w tych rządowych  projektach, który w tym roku wyniósł jedynie  1% zaplanowanych  do wykorzystania środków. Polityka państwa w tym zakresie nie jest niestety dobra, a wręcz można pomyśleć, ze to tylko hasła na sztandarach działań proekologicznych rządu, które nie mają przełożenia na codzienność polskiej rodziny. Oddychanie w smogu prowadzi  do bardzo poważnych chorób. Z powodu smogu umiera miesięcznie 2 tys. Polaków. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc ( POCHP) to czwarta z najczęstszych przyczyn chorób i śmierci Polaków, wyjaśniał specjalny  gość zebrania pan poseł Jarosław Urbaniak. Zanieczyszczone powietrze wpływa przede wszystkim na układ oddechowy, układ krążenia, a także rozwój chorób nowotworowych. Pył zawarty w powietrzu jest także przyczyną wielu alergii. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj :

https://rodzinazdrowia.pl/jakie-choroby-wywoluje-zanieczyszczone-powietrze-jak-smog-wplywa-na-nasze-srodowisko

 

Konkluzja nasuwa się sama, czemu jest tak źle, skoro jest tak dobrze? Takie DUZE PIENIĄDZE leżą odłogiem , możliwe że przepadną,  a wokół nas pełno smogu i nie ma czym oddychać…, wkrótce będzie za późno dla ludzi i poważne problemy ze zdrowiem zbiegną się z problemami klimatu, właściwie już  to jest  widoczne.

Chcemy wszyscy ZDROWO ODDYCHAĆ. Prosimy o  dobre programy rządowe, tak by były dostępne  i motywujące dla przeciętnej polskiej rodziny. Czy to jest możliwe? Pytali uczestnicy zebrania.

Kto ogłasza te programy, ten ponosi odpowiedzialność. Obecny rząd szczyci się  „fikcyjnymi  programami proekologicznymi”. Zastanowienie jest szczególnie ważne na progu czekających nas wyborów parlamentarnych.

W programie zebrania znalazło się więcej tematów m.in. powołano komisję do rozmów z administratorem zbytkowego domu parafialnego, który zgodnie z obowiązującymi przepisami i zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z września 2017r.,   należy poddać  niecierpiącym zwłoki  zabiegom remontowym. Zostały  one oszacowane na około 15 tys. zł. Przy akceptacji administratora, pracy wolontariuszy, trzeba więc niewiele, by ocalić „perełkę” Wielowsi przed dalszym niszczeniem. Można te fundusze pozyskać w dotacjach,  podkreśliła prowadząca zebranie Halina Kaźmierczak, konieczna jest jednak, nic nie kosztująca, zgoda Proboszcza.

Pan poseł Jarosław Urbaniak odpowiadał na pytania zebranych m. in. na temat budowy zbiornika na Prośnie –  Wielowieś Klasztorna. Podkreślił, że jest to niezbędna inwestycja dla ratowania południowej Wielkopolski przed dalszym stepowieniem. Zaznaczył, że jeszcze przed czteroma laty była to pierwsza w kolejce i priorytetowa inwestycja w planach rządu i nie rozumie, dlaczego do dziś nie jest zrealizowana. Wystarczą dwa lata na jej wykonanie, a jej koszt równy jest, uwaga!, dziennemu wynikowi długu publicznego w jaki ustawicznie popada Polska. Mówił to ekspert, członek sejmowej komisji  finansów publicznych. To przerażająca informacja, szczególnie, że podobno jest z naszą koniunkturą bardzo dobrze.

Przewodnicząca zebrania, prezes Stowarzyszenia, pani Halina Kaźmierczak zaprosiła także  na    piknik z okazji Święta Drzewa, na plac przy sali wiejskiej, podczas którego planowane jest sadzenie drzew oraz ognisko z kiełbaskami i pieczonymi ziemniakami.

Tłem zebrania była mapa Bocianiego Szlaku w Gminie Sieroszewice,  a elementem wystąpienia informacja o niepokojących zmianach w populacji bociana białego, która na przestrzeni dekady spadła o połowę. To widoczny i niepokojący  wynik zmian klimatycznych  a także zanieczyszczenia środowiska, komentowała pani Halina Kaźmierczak, która od ponad 17 lat prowadzi obserwacje bocianów w Gminie Sieroszewice.

Wszystkim gościom i uczestnikom zebrania bardzo dziękujemy za zainteresowanie tematem i współpracę.

Prezes EKOklubu- Halina Kaźmierczak