Marzenia się spełniły!

IMG_20170518_201006

PIECIODNIOWY POBYT ZESPOŁU EKOLOGÓW Z WIELOWSI W CATEZ NA SŁOWENII

Po odebraniu w Warszawie głównej nagrody, w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjno-Ekologicznym pn. „Zbieraj z klasą”, zespół ekologów z Wielowsi uczestniczył we wspaniałym wydarzeniu. Dwadzieścia osób ( w tym czternastu uczniów z Zespołu Szkół w Wielowsi, dwóch członków Stowarzyszenia EKOklub i czworo wychowawców) przebywało w Terme Catez na Słowenii w dniach 15 – 19 maja 2017r.

Ponad osiemset kilometrowa podróż przebiegała w bardzo komfortowych warunkach (wiózł uczestników najnowszy autokar marki Mercedes). Nawet młodsi wiekiem uczestnicy ( uczniowie klasy IISP ) w dobrej kondycji dotarli do celu. Po drodze przekraczano cztery granice, podziwiano wspaniałe widoki na południu Polski, w Czechach, Austrii, Chorwacji i Słowenii. Przekraczanie Chorwackiej granicy było szczególnie ekscytujące, gdyż wszyscy wysiadali z autokaru i z dokumentem podchodzili do funkcjonariuszy straży granicznej w celu sprawdzenia tożsamości. Na miejscu czekała smaczna kolacja z deserem . Warto dodać , że kampingowa kuchnia serwowała codziennie urozmaicone i obfite trzy posiłki z deserami. Po długim i pełnym wrażeń dniu uczestnicy udali się do domków Bali na zasłużony odpoczynek. Były to przestronne, rodzinne domki z oddzielną ubikacją, łazienką, pokojem dziennym i dwoma sypialniami. Na wyposażeniu była lodówka i kuchnia z naczyniami. Domek był ogrzewany.

Każdy kolejny dzień pobytu to była cudowna przygoda, relaks i zabawa dla dzieci w różnych obiektach parku wodnego z termalnymi wodami.

W podsumowaniu ostatniego dnia jeden z chłopców powiedział… proszę pani , ja o tym wszystkim , to będę opowiadał swoim dzieciom…”. Wszystkim towarzyszyło mnóstwo pozytywnych emocji, tym bardziej, że pogoda dopisała. To najlepsze podziękowanie i satysfakcja dla organizatora, usłyszeć podobną opinię i oglądać zachwycone buzie dzieci.

Całodobową opiekę, w formie wolontariatu, zapewniły dzieciom nauczycielki z Zespołu Szkół w Wielowsi: dyr. pani Mirosława Kmiecik, pani Renata Nowacka – Ziętek, pani Dorota Kaźmierczak i pani Halina Kaźmierczak. Nade wszystko wyjątkowej uwagi i zaangażowania ze strony wychowawców wymagał czas spędzony nad wodą. Dzieci pochłonięte bardzo wieloma atrakcjami wymagały dużej troski, by uniknąć zagrożeń. Radosny pobyt i szczęśliwy powrót dzieci do domu, jest w głównej mierze ich nieocenionym wkładem w to prekursorskie przedsięwzięcie.

Wyjazd na zagraniczną zieloną szkołę był bezpłatny. Wartość „skonsumowanej” nagrody to około 50 tys. złotych. Rodzice pokryli około 1% kwoty, wykupując dodatkowo ubezpieczenie.

W czasie podróży i na miejscu pobytu towarzyszyli zespołowi z Wielowsi ambasadorzy projektu „Zbieraj z klasą” pani Justyna Tomańska – Totoszko i pan Mariusz Totoszko wraz z córką Zosią. Pod ich kierunkiem odbyły się trzy, prawie godzinne warsztaty ekologiczno – artystyczne. Ambasadorów wynajął organizator akcji „Zbieraj z klasą” ERP Polska a ich obecność była elementem zdobytej nagrody.

Całościową organizacją wyjazdu zagranicznego dzieci zajęły się: dyr. Zespołu Szkół w Wielowsi pani Mirosława Kmiecik i szkolny koordynator przeprowadzonego konkursu „Zbieraj z klasą” – pani Halina Kaźmierczak.

Był to już piaty , bardzo udany wyjazd na zieloną szkołę. Młodzi ekolodzy z Wielowsi i okolic, kolejny raz poznali smak przygody i nabrali przeświadczenia, że warto być ekologicznym.

 

Relacja: Współorganizator i kierownik wyjazdu- Halina Kaźmierczak