GMINNY KONKURS LITERACKI z nagrodami pn. „Ziemi na ratunek”- 2 edycja

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja tego Konkursu zaowocowała wieloma fantastycznymi utworami literackimi. W tym roku  po raz drugi zapraszamy  uczniów najstarszych klas szkół podstawowych (VI, VII i VIII) gminy Sieroszewice oraz zainteresowane osoby, aby ponownie zabrały głos w kwestii niezwykle ważnej dla kondycji Ziemi a jednocześnie istotnej dla wszystkich mieszkańców planety Ziemia.

Wielu ludzi zastanawia się co robić, by naturalne środowisko życia nie ulegało degradacji w tak oszałamiającym tępie.

Oto kilka przykładów.

 • Jolka przestała kupować wodę w jednorazowej plastikowej butelce. Napełnia bidon przefiltrowaną wodą z kranu. Przez rok zaoszczędziła 365 plastikowych opakowań, które nie muszą być recyklingowane, nie trafią na wysypisko odpadów, a już na pewno morze nie wyrzuci ich na plażę.
 • Jakub przejrzał swoje rzeczy i znalazł dla nich nowych właścicieli( były to ubrania, elektroniczne zabawki z dzieciństwa itp.)
 • Mama Eweliny uznała, ze plastikowa torba przyda jej się na jedyne kilka minut, a pozostanie w środowisku kilkaset lat. Postanowiła zabierać na zakupy torbę z materiału, którą wykorzysta bardzo wiele razy. Lubi też zabierać wiklinowy koszyk, gdy na rynku kupuje świeże owoce i warzywa, lub odwiedza piekarnię.
 • Kacper organizował kolejne urodziny. Po raz pierwszy zrezygnował z jednorazowych naczyń. Podał szklanki i porcelanowe talerzyki, które wystarczy po przyjęciu umyć.

ZACHĘCAMY DO ODWIEDZANIA I OGLĄDANIA NASTĘPUJACYCH STRON:

www.emilypenn.co.ukwww.kidsagainstplastic.co.ukhttps://myplasticfreelife.com/

 

oraz interesujące blogi na Instagramie:

kasia_ ograniczam się

kupuj odpowiedzialnie

ulicaekologiczna

 

Szczegóły REGULAMINU KONKURSU „Ziemi na ratunek-2020- 2 edycja”

I . Organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie Ekologiczno_KulturalneEKOklub z Wielowsi

Instytucjami  wspierającymi są:

– Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach

– Samorząd Gminy Sieroszewice

 1. Cele Konkursu
 • Edukacja ekologiczna młodzieży poprzez zachęcenie do odkrywania kolejnych sposób dla uniknięcia dalszego zatrucia wód, gleby, powietrza i dostrzegania roli  każdego człowieka na  drodze ku lepszemu , bezpiecznemu, zdrowszemu życiu
 • Popularyzacja i promocja działań ekologicznych związanych ze zrównoważonym rozwojem, podkreślenie indywidualnego wpływu każdego człowieka na kondycję naturalnego środowiska- moje „OGRANICZAM  SIĘ”
 • prezentacja twórczości literackiej młodego pokolenia w formie broszury – wydawnictwa pokonkursowego po zakończeniu trzech edycji tego Konkursu tj. w roku 2022 z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska
 • wymiana doświadczeń, poszerzenie wiedzy z zakresu ochrony środowiska
 • rozwijanie wyobraźni i wrażliwości literackiej inspirowanej dbaniem o piękno przyrody i koniecznością jej zachowania dla następnych pokoleń.

 III. Tematyka

Proponujemy, by uczestnicy zabrali głos i zechcieli przedstawić  w wybranej przez siebie  formie ( wiersz, list), to co już robi się w najbliższej rodzinie, bliskim środowisku czyli szkole, swojej wsi, czy  w miejscu   pracy rodziców dla  dbania o naturalne środowisko.  Można też zaprezentować to, co może być ważne w przyszłości, co należałoby wprowadzić do naszego codziennego rodzinnego lub społecznego życia w celu ratowania  pięknych łąk, lasów, rzek, jezior, mórz i oceanów , a także gleby i powietrza. Ostatnio bardzo doskwiera ludziom brak CZYSTEGO POWIETRZA, NIE TYLKO W MIASTACH, także na wsiach.

Nie da się ukryć, że to co  bardzo ważne dla zdrowia Ziemi, wszystkich roślin i zwierząt, jest jednocześnie ważne dla  zdrowia nas samych. Wszystko w naszych rękach!

 

 1. Kwestie techniczne i organizacyjne
 2. Praca ma charakter indywidualnej prezentacji podanego tematu: Ziemi na ratunek.
 3. Technika do wyboru:
 4. Poezja, czyli wiersz- liczba zwrotek bez ograniczeń.
 5. Forma listu ( 1-2 stron formatu a-4) ,który piszą młodzi ludzie do przyszłych pokoleń, które tak jak autorka/ autor pójdą do szkoły za 100 lat tj. w 2120r. i ten list odczytają.
 6. Praca jest powielona 3 razy i podpisana synonimem. W oddzielnej, małej, zaklejonej kopercie zaadresowanej pseudonimem umieszczone są dane autora: 1. Imię, nazwisko, wiek autora, 2. telefon do kontaktu, 3. nazwisko Opiekuna pracy- o ile taki Opiekun występował w przygotowaniu prezentacji. Wszystko wkładamy do dużej koperty i wysyłamy lub dostarczamy pod adres Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach, ul. Ostrowska 49, 63-405 Sieroszewice.
 7. Udział w Konkursie jest jednocześnie zgodą na wykorzystanie pracy na wystawie i w innych formach prezentacji np. multimedialnej czy książkowej z zachowaniem praw autorskich.
 8. Zabezpieczone prace z dopiskiem „Gminny Konkurs Literacki- Ziemi na ratunek_2020”, należy wysłać pod adres: Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach, ul. Ostrowska 49, 63-405 Sieroszewice lub składać osobiście  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sieroszewicach  do dnia  15 maja 2020r.
 9. Komisja powołana przez Organizatora wyłoni laureatów. O wynikach i uroczystym wręczeniu nagród autorzy i opiekunowie zostaną poinformowani telefonicznie.

 

Zapraszamy do udziału. ŻYCZYMY UDANYCH PREZENTACJI

Halina Kaźmierczak

Prezes Stowarzyszenia EKOklub

 

TAK BYĆ NIE POWINNO, TAK BYĆ NIE MOŻE!!!

  Ziemię mamy tylko jedną.

Jeśli ktoś rozpoznaje miejsce, mógł by  coś więcej powiedzieć o tym co na brzegu Prosny się zadziało, to będziemy bardzo wdzięczni.